Vypadávanie vlasov je normálny a prirodzený jav, ak vieme, že vlasy majú životnosť niekoľko rokov: 4 až 6 rokov u žien, 3 roky u mužov. Ľudský vlas sa prirodzene obnovuje, tak ako naša pokožka, naše bunky. Hovorí sa, že bežne strácame okolo 50 až 100 vlasov denne bez toho, aby sme tomu prikladali príliš veľkú pozornosť.
Výraznejšia strata vlasov je priamo spojená s určitými obdobiami nášho života:
-
Zmena ročného obdobia
-
Hormonálne zmeny (tehotenstvo, menopauza, nepravidelná menštruácia…)
-
Obdobie intenzívneho stresu (zmena zamestnania, sťahovanie, skúšky, citové vypätie, atď.)
-
Chirurgická operácia
-
Choroba spojená s užívaním antibiotík
-
Dlhodobé užívanie niektorých liekov, najmä proti cholesterolu.
-
Vysadenie hormonálnej liečby
Znepokojovať by sme sa však mali, ak si všimneme, že nám vlasy vypadávajú v húfoch a začínajú sa nám výrazne prerieďovať a zoslabovať.
V prvom rade, je potrebné vziať do úvahy či vypadávanie vlasov nie je chronické, spôsobené napríklad nedostatkom železa, problémom so štítnou žľazou alebo hormonálnou nerovnováhou, čo si vyžaduje užívanie vhodného lieku. Alopecia areata postihuje menej ako 1% populácie. Lekári hovoria, že takéto vypadávanie vlasov sa objavuje v pomerne charakteristických kruhových škvrnách. Ak spozorujte u seba takúto značnú zmenu, navštívte dermatológa.
Ak je výraznejšie vypadávanie vlasov dočasné, spojené s ročným obdobím alebo stresujúcou periodou vo vašom živote, skúste posilniť Vaše vlasy nasledujúcimi trikmi.
5 rád proti vypadávaniu vlasov
Najprv si uvedomme fakt, že zdravé vlasy, o ktoré sa pravidelne staráme, majú dlhšiu životnosť a menšie riziko vypadávania ako zanedbávané či preťažené vlasy.
1. Používajte SLOW kozmetiku na vlasy.
Ak hovoríme o tzv. slow kozmetike, jedná sa o kozmetické (ale aj ne-kozmetické) prípravky určené na starostlivosť o pokožku, pleť a vlasy. Takéto označenie má kozmetika, ktorej 99 % zloženia je organického pôvodu.
Ak chcete mať krásnu hrivu, vlasy si umývajte a ošetrujte VÝLUČNE PRÍRODNOU BIO KOZMETIKOU.
Čo znamená skratka BIO?
Slovo BIO pochádza z gréckeho slova bios čo znamená život. Označenie BIO v kozmetike znamená, že prípravok bol vyrobený podľa zásad ekologického poľnohospodárstva. Okrem toho, že výroba týchto produktov nezaťažuje životné prostredie a nie je testovaná na zvieratách,má BIO kozmetika priamo blahodárne účinky na pokožku. V jej zložení totiž nájdeme veľké množstvo vitamínov a antioxidantov, ktoré pokožku vyživujú a podporujú jej správnu funkciu.
Veľa ľudí Vám môže povedať, že bio kozmetika im nerobí dobre a že im dokonca vyvoláva kožné reakcie či samotnú alergiu. V takomto prípade treba pátrať hlbšie a zistiť, ktorá ZLOŽKA v produkte, ktorý použili im nerobí dobre. Napríklad môžete byť alergický na brezu (ani o tom neviete!) a preto silno zareagujete na kozmetiku, ktorá obsahuje výťažok z brezy. Podobne je to s harmančekom, klinčekemi, santalovým drevom či levanduľou a mnoho ďalšími. Takže predtým než nadobro zavrhnete bio kozmetiku (lebo po prvom použití sa Vám z nej vyhodili vyrážky, alebo ekzém) zistite, ktorá zložka Vám to spôsobila a skúste zmeniť prípravok.
100% prírodné prípravky si viete vyrobiť aj doma, buďte opatrné a najprv sa uistite, že daná home made maska či šampón sa hodí na Váš typ vlasov.
Pozor na recepty od « babičky », ako napríklad vajcový šampón alebo medový balzam na vlasy. Uvedomte si, že každá žena má inú štruktúru vlasov, univerzálny recept neexistuje! Aj prírodné domáce recepty môžu narobiť šarapatu a narušiť Vašu prirodzenú štruktúru vlasu. Ak si nie ste isté, poraďte sa so svojím kaderníkom, ktorý by mal poznať naspamäť Váš typ vlasov. A ak nepozná, vymeňte kaderníka:D Takisto dnes nájdeme veľa kníh o tom ako si vyrobiť samy domácu kozmetiku, skúste sa nimi inšpirovať. Najdôležitejšie je dodržanie pomeru ingrediencií!
2. Obmedzte intenzitu umývania vlasov.
Prezradím Vám tajomstvo. Čím častejšie si umývate vlasy, tým viac ich oslabujete a oberáte o výživu.
Možno patríte medzi ženy, ktoré si musia umývať vlasy každý deň (alebo aspoň každý druhý), aby ste mali pocit sviežich a lesklých vlasov. Zlá správa je, že príliš časté umývanie vlasov ich vysušuje a oslabuje. Vlas potrebuje výživu, ktorú dostáva z vlasovej cibuľky. Ak si umývate vlasy každý deň, vlasové vlákno nemá šancu dostať túto prírodnú výživu, pretože ju rýchlo zmyjete.
Týmto nechcem povedať, že by ženy mali chodiť s mastnými vlasmi! Ak sa Vám rýchlo mastia vlasy, (napr. na druhý deň po umytí máte pocit, že Vaše vlasy sú spľasnuté a začínajú masnieť) môže to byť aj tým, že nepoužívate vhodné prípravky a nerobíte si peeling vlasovej pokožky. Pre viac info, prečítajte si článok « Návod na zdravé vlasy – dôležitosť vrstvenia pri vlasovej starostlivosti » na mojom blogu.
Ideálna frekvencia umývania vlasov je 1-2x za týždeň. Ak si poriadne umyjete vlasy s vhodným šampónom podľa Vášho typu vlasov a raz za týždeň si doprajete peeling vlasovej pokožky, uvidíte, že Vaše vlasy vydržia neumyté aj tri dni. Samozrejme záleži to aj od toho aké stylingové prípravky používate. Ak používate kozmetiku plnú silikónov, parabénov a parafínov, Vaše vlasy budú ťažké a lepiace sa. Preto máte pocit, že si ich musíte umyť už na druhý deň.
TIP: Ak máte pocit, že Vaše vlasy stratili objem na 2. či 3.deň použite SUCHÝ BIO ŠAMPÓN. Je to priam zázrak, ak máte rovné vlasy. Budete mať pocit akoby ste si ich umyli, a predsa si ich umývať nemusíte. POZOR, suchý šampón nie je vhodný na kučeravé vlasy, kedže sa musí z vlasu vyčesať.
3. Nesťahujte vlasy do gumičky alebo zapletaných copov
Ženy, ktoré často napínajú a sťahujú vlasy do gumičiek či sponkujú, riskujú stratu vlasov viac ako tie ktoré ich nechávajú voľne rozpustené.
Ak si chcete z času na čas dopriať spoločenský účes, dávajte pozor, aby ste vlasy zbytočne nenaťahovali a nelámali v nekvalitných gumičkách (tým, že vlasy sú napnuté, riskujete oslabenie vlasovej cibuľky, a nalomíte samotný vlas). Úplne postačí ak si vlasy jemne ale precízne rozčešete (výborná je kefa s prírodnými štetinkami) a časť vlasov jemne upevníte dekoračnou sponkou, alebo textilnou gumičkou (hodvábnou alebo zamatovou), ktorá je šetrná ku vlasovému vláknu.
Ak máte ale príliš jemné vlasy, po ktorých sa akákoľvek gumička či štipec šmýka, najlepším riešením pre Vás je vlasy vôbec nezopínať a použiť ozdobnú čelenku.
4. Podstrihujte si končeky pravidelne
Možno sa Vám to zdá zbytočné podstrihnúť si končeky každé 3 mesiace, ale pravda je taká, že naše vlasy (a hlavne končeky) to potrebujú, a to hlavne v prípade ak si pestujete dlhé vlasy. Suché a rozštiepené končeky spôsobujú, že sa nám vlasy uzlia a oslabujú aj zdravý vlas. Ak sa na vlase vytvorí uzol, prúdenie živín do končeka vlasu je zastavené. Tým pádom, konček sa vysuší a uzlí sa. Preto milé žienky, neváhajte navštíviť Vášho kaderníka aspoň raz za tri mesiace a požiadajte ho aby vám prestrihal suché končeky.
5. Pite veľa tekutín a jedzte ZDRAVO!
Snáď NAJDÔLEŽITEJŠÍM KROKOM je piť denne aspoň 2 litre tekutín a zdravo sa stravovať. Stav vašich vlasov odráža rovnako vaše zdravie, preto nebude stačiť iba kozmetická starostlivosť!
Pod pojmom « tekutiny » sa myslí nesýtená a neochutená voda či minerálna voda, bylinkový čaj alebo poprípade ovocný čaj. Čierny a zelený čaj je bohatý na antioxidanty, čo znamená, že vyplavuje z tela všetko nepotrebné. No bohužiaľ dehydruje telo. Preto ak vypijete čaj, máte pocit, že ste stále smädná.
Zdravo sa stravovať znamená mať vyvážený jedalníček, zostavený z potravín s vysokou nutričnou hodnotou. Tu si treba uvedomiť, že nie všetky výrobky, čo sú bio majú vysokú nutričnú hodnotu. Napríklad, ak si kúpite bio keksy či lupienky, nálepka bio z nich neurobí výživný produkt.
Naopak, ak si kúpite (hoci aj) v bežnom obchode strukoviny či obilniny získate jedlo s vysokou nutričnou hodnotou. Z Bio výrobkov odporúčam kupovať len ovocie a zeleninu, ktorá má tenkú šupku (koreňová a listová zelenina, jadrové plody) a poprípade citrón či pomaranč ak potrebujte pridať do receptu nastrúhanú kôru.
Každý deň, by mal byť Váš jedálniček zostavený podľa princípu potravinovej pyramídy :
40% vašej stravy by mali predstavovať uhľohydráty : chlieb, obilniny (pšeno, quinoa, amarant…), zemiaky, ryža a cestoviny.
Dôležité je všimnúť si, že do tejto kategórie nespadá : pečivo, keksy a iné pochutiny. Ideálne je ak siahnete po výrobkoch z celozrnnej, špaldovej, či ražnej múky (ak netrpíte potravinovou alergiou) bohaté na vitamín B a minerály.
35% ovocie a zelenina. Uprednostňujte čerstvú zeleninu pred mrazenou či zakonzervovanou. (Ak máte problémy s trávením, konzumujte iba tepelne upravenú zeleninu, zo surovej Vás bude nadúvať.)
20% mlieko a mliečne výrobky, mäso (hydina a ryby), vajcia a strukoviny. Ak nemáte rady mlieko alebo Vám je z neho ťažko siahnite po sójovom, mandľovom či kokosovom mlieku.
5% vášho jedálnička by mali tvoriť tuky, oleje, orechy, sladkosti a alkohol.
Snáď na záver už len pripomeniem čo každá z nás veľmi dobre vie: používajme čo najmenej fén a žehličky na vlasy. Vysoká teplota ohrozuje vlasové vlákno najviac. Častým fénovaním a žehlením vlasov sa Vaše vlasy stenšujú, slabnú a postupne začnú riednuť.
Ak chcete posilniť Vaše vlasy ešte viac, vyskúšajte nasledovnú kúru v 4-roch krokoch.
Ošetrenie vlasovej pokožky a posilnenie vlasu v 4-roch krokoch
Dodržiavaním špeciálneho programu starostlivosti o vlasy môžete zabrániť jeho vypadávaniu. Niektoré éterické oleje majú stimulačné vlastnosti na pokožke hlavy, čím podporujú opätovný rast vlasových cibuliek. To je napríklad prípad éterického oleja z cédra, rozmarínu, tymiánu a oleja ylang-ylang. (POZOR! éterické oleje nie sú vhodné pre deti, tehotné alebo dojčiace ženy).
Nezabudnite, aby boli tieto kúry účinné, musia sa praktizovať pravidelne.
1. Posilňujúce tonikum (aplikuje sa ako kúra, večer pred umytím vlasov)
-
5 kvapiek ylang-ylang éterického oleja
-
5 kvapiek éterického oleja rozmarín-verbenon
-
5 kvapiek éterického oleja z Pimentovníka
Všetko zmiešame v 20 ml zmesi zo sladkého mandľového oleja a oleja z pšeničných klíčkov. Vmasírujte do pokožky hlavy, masáž je výborná na stimuláciu a mikrocirkuláciu. Nechajte zábal pôsobiť cez noc a ráno si ho zmyte šampónom.
2. Stimulujúci šampón
Pridajte 2 kvapky éterického oleja Pimentovníka, ylang ylang alebo cédru do obvyklej dávky šampónu. Masírujte pokožku hlavy po dlhú dobu končekmi prstov, potom nechajte pôsobiť niekoľko minút a opláchnite.
3. Maska proti vypadávaniu vlasov
Raz za týždeň rozmaznajte svoje vlasy pomocou tejto masky proti vypadávaniu vlasov. POZOR používa sa pred šampónom!
V malej miske zmiešajte:
-
dužinu z 1/2 zrelého avokáda
-
1 čajová lyžička tekutého bio medu
-
1 lyžica mandľového oleja
-
2 kvapky éterického oleja rozmarínu verbenónu
Naneste na pokožku hlavy, jemne masírujte a nechajte pôsobiť 1 hodinu pred šampónom.
4. Tinktúra pre pevnejšie korienky
V 1 litri vlažnej vody zmiešajte:
-
4 lyžice jablčného octu
-
2 polievkové lyžice tekutého bio medu
-
šťava z polovice citróna
Nastriekajte do umytých vlasov a nechajte chvíľu pôsobiť. Jemne opláchnite. Voilà 🙂
Dúfam, že moje 100% prírodné tipy proti vypadávaniu vlasov Vás oslovili a budú vám na osoh. Pri tejto kúre je často potrebná dobrá dávka trpezlivosti a vydržať aspoň 2-3 mesiace. Určite neprerušte túto kúru, vydržte, vyplatí sa 🙂
Ak sa však vypadávanie vlasov nezlepší do 6 mesiacov alebo ak sa v priebehu týždňov zhoršuje, obráťte sa radšej na svojho lekára. Môže byť za tým značný nedostatok železa, problém so štítnou žľazou alebo hormonálna nerovnováha, pri ktorej musí byť stanovená prísnejšia liečba pod dohľadom špecialistu.
A vy? Máte nejaký zázračný recept proti vypadávaniu vlasov?