Dnes žijeme v dobe, kedy sa všetko príliš rýchlo mení. A keďže móda drží krok, dámske časopisy sú zaplavované každý týždeň « novými » módnymi výstrelkami. Včera sme si kúpili tie super « trendové » šaty z módneho časopisu, ale nabudúcu sezónu už budú bohužiaľ neaktuálne.
Výpredaje máme pomaly každý druhý mesiac, a preto často kúpime oblečenie, ktoré možno ani nepotrebujeme, len preto že je zlacnené o 30 percent. Vitajte v konzumnom svete! Trend rýchlej doby nám však nezabezpečí, že budeme štýlové. To že nám skriňa praská vo švíkoch vôbec neznamená, že si máme ráno čo obliecť, a že sa v našom oblečení cítime sexy a príťažlivé.
Tento článok je venovaný predovšetkým Vám milé dámy, ktoré milujete nakupovať a niekedy možno aj veci, ktoré vôbec nepotrebujete, resp. si ich ani nikdy neoblečiete.
1. PREČO MÁME PREPCHATÉ SKRINE?
Dnešná doba nám ponúka nespočetné množstvo možností a pekných vecí, ale na oplátku chce za to náš čas. Každý deň tvrdo pracujeme v práci, ktorá nás možno ani nebaví, ale jednoducho pracovať musíme, ak chceme prežiť. A za ťažko našetrené peniažky sa často odmeníme nejakým pekným oblečením a urobíme si malú radosť. Problém nastane vtedy, ak si kúpime niečo čo vôbec nepotrebujeme.
Reklama v tomto zohráva veľkú úlohu. Chce nás presvedčiť, že nejaká značková kabelka alebo diamantový náramok nás urobí šťastnejšími. Dokonca nám vnucuje, že ak určitú vec nemáme, nie sme « štýlové » alebo « coolové ». Čo vôbec nie je pravda! K tomu aby žena bola štýlová a vyžarovala z nej charizma, nepotrebuje rifle od Guess či značkové hodinky. Možno ak by sme si aj kúpili nejaké perfektné lodičky za hriešne peniaze, priniesli by nám radosť len na chvíľu. Všetky predsa dobre poznáme, že pocit vlastnenia niečoho nie je trvalý, a rýchlo nás omrzia aj nové veci.
To že máme prepchaté skrine, môže byť dôsledkom viacerých faktorov:
1. Neliečená depresia
Maniacke nakupovanie môže byť znakom neliečenej depresie, ktorá je spôsobená smútkom, úzkosťou a pocitom menejcennosti. Človek, ktorý trpí týmito pocitmi chce vyplniť prázdnotu vo svojom živote peknými vecami, ktoré mu na krátku (veľmi krátku!) chvíľu prinesú potešenie.
Smutné je, že nakupovanie a hromadenie vecí Vám nevyrieši Vaše problémy. Ak ste zbadali v poslednom čase, že máte sklon nakupovať vo veľkom, lebo máte pocit, že vám stále niečo chýba, skúste si položiť nasledujúcu otázku : » Čo týmto nákupom chcem vyplniť ? Čo mi v živote skutočne chýba ? « Je to kabelka za 200 eur alebo je to skôr nedostatok sociálneho zázemia či úzkosť z nenaplnenej lásky?
Ak práve zažívate smutné obdobie, dám vám jednu radu : neuzatvárajte sa do seba, ale otvorte svoje srdce ešte viac. Máte pocite, že ste celý čas dávali a nič nedostali ? Dávajte ešte viac, ale neočakávajte, že sa vám to vráti. Žite pre seba, pre Boha, ktorý vám dáva slnko aj keď sa možno na neho hneváte. Naplňte svoj život pestrými aktivitami, ktoré ste predtým ako ste sa dostali do depresie mali rady, alebo ak sa vám žiada, úplne zmeňte prostredie a zapíšte sa na nový krúžok.
Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí sú pozitívni, a ktorí nechcú rozoberať minulosť či negatívne veci.
Možno to bude znieť divne, ale nadmerné nakupovanie je často spojené s nedostatkom lásky k sebe samej. To, že si raz za čas doprajete jednu drahú kabelku a tešíte sa z nej minimálne mesiac je láska k sebe. Na druhej strane ak si doprajete každý týždeň niečo, čo vôbec nepotrebujete, ale « musíte to mať za každú cenu » je neliečená depresia. Ak vás život napĺňa dnes a tešíte sa z vašich aktivít, práce a kruhu najbližších, nemôžete mať pocit, že potrebujete drahé a luxusné veci.
Ak neviete nájsť samú seba, zabudnite na tabletky proti depresii, či maniacke nakupovanie. Skúste radšej « umeleckú terapiu », ktorá veľmi jemným spôsobom vie prinavrátiť stratenú chuť do života či pošliapané sebavedomie.
2. Sociálne siete a média
Ďalším problémom prečo toľko žien trpí nedostatkom sebalásky a maniackym nakupovaním, sú naše « úžasné » média a « život na sociálnych sietiach ». Obrázky dokonalých ale často nereálnych žien, ktoré vidíme v časopisoch, spôsobujú, že sa im chceme priblížiť a « byť ako ony ». Blogerky sú pre nás módne ikony a to čo nosia ony, slepo kopírujeme aj my. Minule som cestovala vlakom a pred cestou som si chcela kúpiť nejaký časopis. Keď som si začala listovať v niektorých módnych časopisoch, ktoré sa dnes predávajú na dračku, som ostala zhrozená že :
1. každá druha strana je reklama
2. niektoré články čo píšu tzv. « módne blogerky » či redaktorky sú totálne bludy.
Možno niekto, kto číta moju stránku by mohol povedať to isté o mne, ale predtým než to povie, nech sa zamyslí nad nasledovnou otázkou: kto si môže dovoliť kúpiť a nosiť šaty, ktoré sú v časopisoch?
Odpoveď je jednoznačná : modelky ! Áno tie slečny, ktoré majú 180cm a 50kg. Ktorá z nás sa môže pochváliť takýmito mierami ? Kto si môže dovoliť šaty, ktoré vyzerajú ako nočná košielka, ktorá Vám ledva zakryje spodné prádlo. Ktorá z nás si môže dovoliť meniť šatník každý týždeň, ak nemáme štedrého sponzora či značku ktorá nám posiela domov vzorky šiat?
A pretože tieto dámy dychtivo sledujeme na sociálnych sietiach, či v módnych časopisoch, máme pocit, že náš šatník je nedostačujúci a STÁLE nám v ňom niečo chýba. Smutná správa je, že týmto spôsobom si nikdy nenájdte svoj štýl a nebudte so sebou spokojná. Budete stále len kópiou niekoho. Horšie prípady sú ak sa žena snaží odkopírovať štýl od nejakej blogerky, či manekýnky, ktorá má úplne odlišnú postavu. Takáto žena má veľmi blízko k módnej katastrofe.
To čo svedčí inej žene neznamená, že bude svedčiť aj vám.
Osobne sa nepovažujem za « módnu blogerku » ani vyštudovanú stylistku, ale som taká ako vy, žena, ktorá sa chce páčiť samej sebe, s reálnymi mierami a reálnou (občas aj cibuľovou:) peňaženkou. Dlho som hľadala svoj štýl a skúšala veci, ktoré sa mi hodia, a v ktorých zase nevyzerám dobre. Veľa krát som sa chcela podobať na nejakú herečku či modelku, no keď som si kúpila celý jej outfit, zistila som, že to na mne vôbec nevyzerá dobre. Mala som pocit, že nie som dostatočne chudá, vysoká, jednoducho taká « dokonalá » ako ona.
Až po dlhšom čase som zistila, že to čo som si vyčítala boli bludy, pretože každá z nás je iná, a svojím spôsobom krásna. Každá z nás by mala predovšetkým počúvať svoj vnútorný hlas a nie slepo kopírovať « módne trendy ». Kombinujte oblečenie doma alebo v obchode samé, a počúvajte svoju intuíciu. V čom sa cítim dobre, sexy a pohodlne. Nenechajte sa ovplyvniť reklamou či predavačkou, ktorá za každú cenu chce predať tie drahé šaty, pretože má z nich províziu.
2. Prečo nákupné maniactvo škodí nášmu šatníku
V predchádzajúcom bode sme si povedali čo je nákupné maniactvo a kedy sa prejavuje. Znamená to, že nakupujete viac ako potrebujete, a aj keď si náhodou myslíte, že tie šaty potrebujete, môže to byť len nálepka na vyplnenie prázdnoty, ktorú v sebe nosíte. Potom sa stávate závislými na veciach, a kumulujete ich.
V praxi to znamená, že váš šatník je prepchatý vecami, ktoré ste mali možno raz či dvakrát na sebe. Možno vás neprekvapím, keď vám prezradím, že 20%oblečenia , ktoré máme v našom šatníku, nosíme 80%nášho času. Nie je to škoda ? A čo tých zvyšných 80% oblečenia? Keby sme si to vyčíslili uvedomili by sme si, že nám kopec peňazí leží v šatníku, a sú to mŕtve peniaze, pretože nám už neposlúžia na nič. Ba čo viac, nepotrebné a nenosené oblečenie nám zaberá miesto, a ráno keď sa ponáhľame do práce sme zbytočne nervózne, lebo v šatníku nemôžeme nič schopné nájsť.
Čo by ste povedali na to keby ste nosili 80% vášho oblečenia ? Keby bol váš šatník priestranný a ráno by ste presne vedeli čo si máte obliecť ? Koľko času, peňazí a nervov by ste si tým ušetrili ? 🙂
Okrem toho, že nákupné maniactvo škodí nášmu šatníku, škodí aj našej peňaženke. Koľké z nás poznajú ten pocit, keď stojíte pri kase a kupujete si nejaké hriešne drahé oblečenie či kabelku? Srdce nám plesá od radosti, ale tenký hlások z podvedomia nám šepká, že sme sa asi zbláznili minúť toľko za nákup! Naša psychika (niekedy aj predavačka) nás zakaždým ubezpečí, že je to « výhodný »nákup a netreba ho prepásť. A takto je to zakaždým. Keď prídeme domov sme celé natešené a skúšame si náš nový objav pred zrkadlom až kým z nás tá eufória neopadne. Väčšinou to príde na druhý deň, keď sa vyspíme, no niektoré ženy začnú byť nespokojné už v ten večer kedy nakúpili. Kladú si otázky typu: Naozaj je ten top taký pekný ? Hodí sa mi ? Prichádzajú výčitky, a úzkosť keď zistia, že peniaze, ktoré boli určené na nájom, stravu či dovolenku, minuli za jeden deň. Pocit šťastia vzápätí vystrieda pocit menejcennosti a ťažoby.
Moja otázka znie : POTREBUJEME NAOZAJ TOTO ?
Ak kumulujete nové veci bez toho aby ste sa zbavovali starých, zachviľu bude z vašej izby vintage obchod.
Ako zistiť či mám v šatníku príliš veľa nepotrebného šatstva ?
Jednoducho! Ak strávite ráno viac ako 5 minút pri výbere vášho outfitu, buď pretože vo vašej skrini je bordel, alebo máte príliš veľa vecí, ktoré sa vám nehodia či v podstate nemáte žiadne vhodné oblečenie na seba. Áno aj pri množstve šiat, je viac ako možné, že si nemáte čo na seba obliecť. Niektoré veci sú príliš malé, iné zase príliš neforemné, potrhané atď.
A teraz obráťme list. Čo by ste povedali, keby ste mali v šatníku veci, ktoré sú príjemné na nosenie, a perfektne sadnú na Vašu postavu?
3. Riešenie pre každú z nás
Zaktualizujte si váš zoznam oblečenia MUST-HAVE
Urobte si « ZOZNAM MUST HAVE » napr. v deň keď si upratujete vo svojom šatníku. V takomto zozname si zaznamenajte oblečenie, ktoré NAOZAJ potrebujete dokúpiť, aby ste vedeli kombinovať minimálne viac ako polovicu vášho šatníka. Výnimočne si môžete poznačiť kúpu nejakého módneho doplnku (náramok, opasok, šatka, atď), na spestrenie vašich outfitov. Odporúčam si zoznam odfotiť do mobilu, aby ste v nákupnom centre náhodou nezabudli, keď budete stáť pri kase, že už jednu čiernu blúzku doma máte a vôbec ju nenosíte. Ak oblečenie, ktoré si chcete kúpiť nie je na Vašom zozname MUST-HAVE (naozaj potrebné veci), jednoducho sa otočte na opätkoch a rýchlo odíďte z obchodu. Verte mi, budete mi vďačné 😀
Nájdite si čas na seba
Je dôležité nájsť si na seba čas a opýtať sa samej seba : Čo chcem ? Čo by som chcela robiť, ale nemám na to nikdy čas ? Čo ma robí TRVALE šťastnou ?
Skúste si prepočítať koľko peňazí a času ste investovali do nákupov, z ktorých ste napokon ani nemali dlhodobú radosť ? Ako dlho ste šetrili a odopierali si dovolenky či dobré jedlo len aby ste si kúpili tú hriešne drahú kabelku ?
Pamätajte, že…
Veci nám neostanú, ale krásne spomienky áno.