Kto by nechcel mať takéto nádherné husté a zdravé vlasy ?
Po mojich rodičoch som zdedila kučeravé vlasy. Keď som bola v dospievajúcom veku, moja mama mi stále vravela, aby som sa išla učesať lebo mi vlasy stáli « šírom-šarom ». Učesať znamenalo, zapliecť cop, uhladiť, prisponkovať, aby ani jeden vlas nevytŕčal. A tak som celé svoje dectvo prežila « žehlením » mojich prirodzene kučeravých vlasov.
Je pravda, že pred 15-timi rokmi nebolo na trhu toľko kvalitných prípravkov na vlasy ako je dnes, a už vôbec neboli prípravky na kučeravé vlasy. Čiže väčšinou som používala prípravky komerčných značiek na suchý typ vlasov. Ku kaderníkovi som chodila iba raz za dva roky, podstrihnúť suché končeky. Neviem prečo, ale moja mama mi stále hovorila, že mužom sa páčia dlhé vlasy a preto si ich nemám strihať. A dopadla som takto :DDD
Namiesto krásnych hebkých vlasov som mala na hlave seno :DDD Hoci boli dlhé až do pása, čo z toho keď boli stále elektrizované a suché, verte či nie, mamkina veta o dlhých vlasoch bola len mýtus.
Po istom čase, ktorý som trávila v práci s buržoáznymi parížankami som pochopila ozajstné tajomstvo krásnych vlasov.
Krásne vlasy sú predovšetkým zdravé vlasy.
Každá pravá francúzka nedá dopustiť aby jej vlasy boli lesklé a hydratované. Všimla som si, že francúzsky preferujú radšej polo dlhé alebo krátke vlasy v perfektnom stave ako dlhé suché a zničené vlasy. Tajomstvom ich zdravých a lesklých vlasov je pravidelná starostlivosť u kaderníka. Väčšina francúziek navštívi kaderníka pravidelne raz za mesiac, aby jej ošetril vlasy. No ak používate kvalitnú kozmetiku, nemusíte chodiť často ku kaderníkovi.
Ja som už na moje kučeravé vlasy vyskúšala hádam všetko! A teraz Vám ponúkam výsledok môjho dlhoročného skúšania, ušetrím Vás zbytočných prípravkov, ktoré po 3. použití už smerujú do koša, lebo Vaše vlasy ich nevedia spracovať. Poviem vám čo robiť a čo ABSOLÚTNE nerobiť ak chcete mať zdravé vlasy vo forme. Všetky nižšie spomenuté body som testovala sama na sebe, takže viem o čom píšem 🙂
DO & DON’T : tipy čo máte a čo nemáte robiť pri vašej starostlivosti o vlasy
DO
-
Pite veľa čistej neperlivej vody!!! Poďakuje sa Vám zato aj Vaša pleť.
-
Jedzte veľa zdravých tukov, a omega kyselín. Tie z Vás, ktoré si myslíte, že diéty (v ktorých hladujete alebo jete len jednostrannú stravu typu « oddelená strava ») vám dopomôžu len ku zvýšenému vypadávaniu a oslabeniu vlasov.) Prečítajte si môj článok o vypadávaní vlasov.
-
Pravidelná návšteva kaderníka každých 6-8 týždňov je nevyhnutá aby vaša koruna krásy bola vždy TIP TOP. Vyberte si však DOBRÉHO KADERNÍKA, ktorý má v kozmetických prípravkov prehľad a chodí sa pravidelne školiť ohľadom najnovších kaderníckych metód. Kaderníkov typu « práve som si urobil kadernícky kurz a skúšam nové veci na klientoch » URČITE vynechajte. Odporúčam nepozerať na cenu, veď jedná sa predsa o Vaše vlasy !!!! Ja som našla pred troma rokmi svojho BEST KADERNIKA a odvtedy si už neviem predstaviť že by som išla ku niekomu inému. Vždy ma prekvapí s niečím novým a čo je u neho NAAAAJ, používa prírodnú kozmetiku bez parabénov, parafínov, sulfátov a silikónov. Čo viac si želať? 🙂
Čo by Vám mal poradiť dobrý kaderník ? Vhodnú starostlivosť podľa typu vašich vlasov, pravidelné ošetrenie hydratačnými maskami, sérami či ampulkami. Takisto by mal poznať vašu štruktúru vlasov a poradiť vám vhodný strih a farbu. NIKDY SA NEVRACAJTE KU KADERNÍKOVI S KTORÝM STE UŽ RAZ BOLI NESPOKOJNÁ!!! Od dobrého kaderníka si vždy odnesiete dve veci : nové sebavedomie a nový prípravok MUST HAVE!
-
Aspoň každé dva týždne si urobte poriadnu hydratačnú kúru na vlasy s kokosovým olejom a aloe vera. Kedže mám kvalitné prípravkym´, snačí mi urobiť si túto kúru 2-3 za mesiac. Ak máte naozaj veľmi suché a poškodené vlasy tak odporúčam TÝŽDENNE!
Ako si pripraviť domácu masku pre suché kučeravé vlasy:
V malej miske zmiešame 1-2 polievkové lyžice BIO panenského Kokosového oleja (na kozmetické účely nie ten čo je na vyprážanie :D) s 1-2 polievkovou lyžicou BIO čistého gélu Aloea Vera (kúpite na internete alebo v BIO predajni). Túto zmes dôkladne rozmiešajte a naneste po celej dĺžke vlasov až po končeky. Neodporúčam aplikovať priamo na pokožku hlavy, pretože po umytí budete vyzerať ako zmoknuté kura :DD (ohh mon petit poussin!) . Množstvo masky, ktoré si pripravíte závisí od dĺžky vašich vlasov.
-
Zvoľte si DOBRÝ STRIH aby ste si vedeli ľahko upravovať vaše vlasy každé ráno. Tu opäť platí pravidlo, dlhé vlasy iba ak sú lesklé a hydratované. Ak ste zbadali suché a rozštiepené končeky, jediná účinná vec na ne sú NOŽNICE 🙂 Možno mi budete oponovať, že strihaniu končekov sa dá predísť aj používaním olejov alebo sér na zacelenie vlasu, ale buďme k sebe trošku úprimné : aké to už musí byť silikónové « lepidlo » ktoré dokáže zaceliť zlomený a rozštiepený vlas. Skúšala som to a koniec koncov som ich aj tak musela ostrihať. Poznám jednu známu, ktorá má krásne husté a dlhé vlasy, no bohužiaľ ich nosí po väčšine času vypnuté hore, pretože je to « praktickejšie » a « elektrizujú » čo má na svedomí efekt « metla alebo portviš » 😀 Jej problém je v strihu a v hydratácii jej vlasov.
-
Používajte kozmetiku na prírodnej báze, najlepšie certifikované BIO značky, kde musí byť viac ako 98% čisto prírodných zložiek.
Pri tomto bode by som sa rada zastavila, lebo vždy som bola zástancom, že bio kozmetika nie je postačujúca na ošetrenie « náročných » vlasov ako sú napr. kučeravé vlasy. Vyskúšala som hŕbu bio kozmetických prípravkov, ba dokonca aj recepty starých materí (olivový olej, žĺtok, ocot) a takisto aj špičkovú kozmetiku ako Kérastase alebo Jean Louis David a iné.
Pravda je taká, že väčšina špecializovaných prípravkov čo väčšina kaderníkov používa sú produkty plné chemických zložiek ako napr. silikóny, parabény a sulfáty, ktoré nám len « na oko » urobia effekt hebkých vlasov. Ich pravidelným používaním sa vlasy vysušujú a vypadávajú (otestované na sebe!). Takže zbytočne míňate peniaze na niečo čo vám nerobí v konečnom dôsledku dobre.
No a teraz k tým domácim receptom. Sú fajn ako « doplnková výživa ». Napr. ako moja kokosová maska s aloe vera. No ak by ste používali iba domácu kozmetiku, postupom času by Vaše vlasy strácali na vitalite. Poviete si prečo? Bohužiaľ moleukuly zdravých látok, ktoré sú obsiahnuté v našej « potrave » ktorú si chceme dať na vlasy (med, olej, žĺtok, mlieko) sú príliš mohutné nato, aby sa dostali hlboko do vlasových buniek. Tieto « ingrediencie » obalia vlas z povrchu ale nepreniknú až do jeho hĺbky. Preto ak si urobíte masku a necháte ju pôsobiť, vaše vlasy po jej umytí budú pôsobiť ťažko, budú menej vzdušné.
-
Pri každom umytí dodržiavajte 4 kroky starostlivosti, ktoré nájdete nižšie uvedené v tomto článku.
-
krok : bio šampón
-
krok : bio maska+vitamin C ( Ak používate domácu masku, tento krok urobte pred šampónom!)
-
krok : bio kondicionér
-
krok : bio hydratačný stylingový prípravok
+ raz za dva týždne si urobte píling pokožky, aby ste dôkladne odstránili všetky nečistoty, mastnotu a zbytky prípravkov.
Prípravky si vyberte vždy podľa vašeho typy vlasov, a aktuálnej potreby (v lete môžu vlasy potrebovať niečo iné ako v zime). Ak si nie ste istá, Váš kaderník Vám isto rád poradí.
-
VŽDY si umyte vlasy po kúpalisku (kde je silne chlórovaná voda) alebo kúpaní v mori!!! Vaše vlasy potrebujú hydratáciu. Ideálne je chrániť si vlasy aby sa nedostali do styku s vodou, tým že si urobíte drdol a prisponkujete. A dobré je si pred kúpaním vmasírovať trošku kondicionéru do vlasov, ak viete, že budú vystavené celý deň na slnku.
-
Pred umytím si doprajte poriadnu masáž vlasovej pokožky, pomocou prstov alebo kefy s drevenými klobúčikmi. Nie je nič lepšie pre vlasy ako prekrvenie vlasovej pokožky.
-
Vlasy SUŠTE voľne rozpustené na vzduchu.
DON’T
-
Vyhýbajte sa používaniu akýkoľvek tepelných prístrojov : žehličky, kulmy na vlasy či fén! Horúca teplota je najväčší zabiják krásnych a zdravých vlasov
-
Nepoužívajte staré froté uteráky, ktoré Vám len elektrizujú vlasy. Odporúčam 100% bavlnu, napr. ja si suším vlasy do bavlneného trička.
-
Nikdy vlasy nešúchajte ani nasilu nežmýkajte (ako môžeme vidieť v reklamách či u niektorých « zlých » kaderníkov). Mokrý vlas je 10x citlivejší na vonkajšie podnety a pri nevhodnom česaní či žmýkaní sa môže ľahko nalomiť.
-
Nikdy si neumývajte vlasy príliš horúcou alebo príliš studenou vodou, ale vlažnou.
-
Neumývajte si vlasy každý deň alebo každý druhý. Vaša PH pokožky sa naruší a vaše vlasy budú slabšie. A je vedecky dokázané, že čím častejšie si umývate vlasy tým viac sa vám mastia. Taký dobrý stred je umývať si vlasy max 2x do týždňa.
-
Nezabúdajte si vyčistiť hrebeň alebo kefu po KAŽDOM česaní
-
Neviažte si vlasy silno do copu alebo neuachytávajte si ich pomocou ťažkých sponiek, pokožka hlavy ako aj vlasy by mali dýchať počas celého dňa. Nikdy si nedávajte do gumičky vlasy ak sú mokré, polámete si ich.
-
Nevystavujte svoje vlasy horúcemu vzduchu a ani slnečnému žiareniu. V lete noste klobúky.
Nespite večer s rozpustenými vlasmi, zľahka si ich zopnite nahor aby sa Vám počas noci nezauzlili. Odporúčam si zaobstarať hodvábnu alebo saténovú obliečku na vankúš, vďaka čomu vaše vlasy nebudú elektrizovať. Existujú aj saténové čiapky na noc, a by ste sa chceli zahrať na alibabu 😀
2. Moja vlasová rutina
Raz za dva týždne si urobím SCRUB (píling) vlasovej pokožky, aby som odstránila prebytočný maz, nečistoty a zvyšky kozmetiky, ktoré mi ostali na vlasoch.
-
Pred umytím si poriadne rozčešem vlasy. Najprv hrebeňom so širokými zubami a potom drevenou kefou so guľatými zúbkami. Výsledok je nasledovný.
2. krok : na jemne navlhčenú vlasovú pokožku (pozor nie na vlasy!) nanesiem SCRUB, momentálne používam značku InSIGHT, ktorá obsahuje 98% prírodných zložiek a vonia JUST FANTASTICKY :)))
Tento píling na vlasy je úžasný, pretože krásne prekrví pokožku a nielen ju čistí ale aj hydratuje. Po použití Vaše vlasy budú hebunké. Samozrejme SCRUB môžete použiť aj z inej BIO značky, tá ktorá Vám viac sadne. Krúživými pohybmi si masírujem celú hlavu. Nechám pôsobiť aspoň 5 minúť a opláchnem.
1.krok : aplikujte hydratačný šampón na kučeravé vlasy BEZ SULFATOV! Opäť premasírujte pokožku hlavy a opláchnite. Jemne vyžmýkajte vodu z vlasov pomocou 100% bavlneného uteráka (alebo trička:).
2. krok : naneste pozdĺž celých vlasov masku s práškovým vitamínom C. Môj kaderník mi ju odporúčal počas leta kedy sú vlasy viac suché a namáhané slnkom a vodou.
Funguje to následovne. Do dlane si naneste masku vo veľkosti mince a do nej pridajte lyžičku prášku ACCAI a rozotrite po celej dĺžke vlasov. Nechajte pôsobiť celú noc a ráno opláchnite. Nemusíte sa báť že si zašpiníte posteľ ak počkáte kým sa Vám maska vstrebe. Nie je mastná takže pôsobí ako krém.