Viete aký je dokonalý make-up? Ten, ktorý nie je viditeľný navonok!
Dnes sme zaplavený množstvom videí na youtube ako sa správne líčiť, a na každom rohu ulice nás odchytí nejaká kozmetická poradkyňa, ktorá nám sľubuje kurz líčenia zdarma, len si musíte niečo objednať.
Ja Vám ponúkam v tomto článku 5 základných krokov, ktoré Vám úplne postačia na to aby ste zo seba vykúzlili šarmantnú a štýlovú dámu na úrovni. Prevediem Vás takým mini kurzom líčenia, ktoré Vám zaberie každé ráno menej ako 10 minút. Poďme na to!
Príprava pleti
Najdôležitejším a hneď nultým krokom je príprava pleti pred samotným líčením. Pleť by mala byť pred líčením vždy čistá a dostatočne hydratovaná.
Najprv si pleť vyčistíme pleťovou vodou, ja používam 100% prírodnú ružovú alebo levanduľovú vodu. Keďže pleť sme si hĺbkovo vyčistili večer, ráno nie je vôbec potrebné ju dočisťovať pleťovými gélami či mliekami. Zbytočne pleť zaťažíme. Stačí naniesť trochu pleťovej vody na kozmetický tampón a zľahka ním pretrieť celú tvár.
Následne na tvár nanesieme vrstvu denného séra (ja používam gél z čistého aloe vera) a denný krém alebo pleťový olej (ružový, marhuľový alebo iný vhodný pre Vašu pokožku).
Necháme krém vstrebať do pokožky, a počas toho si môžeme umyť zuby.
1. Podkladová báza & BB krém
Prvým krokom ku dokonalému make-up je vhodný výber podkladovej bázy či BB (poprípade CC) krému. Kvalita sa odzrkadlí už pri nanášaní (nemal by zanechávať stopy a ryhy na pleti) a potom aj v jeho samotnom držaní počas celého dňa. Odporúčam Vám aby ste si za investovali do tohto produktu, pretože je to alfa a omega celého líčenia. Ak je zlý make-up ani očné tiene nebudú správne držať.
Ďalším veľmi dôležitým faktorom pri výbere make-upu je odtieň. Vždy si vyberte odtieň najbližší odtieňu Vašej pokožky, a to aj v prípade, že Vaša pokožka je prirodzene bledá.
Podkladová báza môže mať formu tuhú (kompaktný púder) alebo tekutú (vo flakóniku). Je už len na Vás, ktorá forma Vám viac vyhovuje. Púder sa ľahšie nanáša, ale hodí sa skôr mastnejšej pleti. Naopak tekutý make-up je určený pre dámy so suchšou alebo citlivejšou pokožkou. Neplatí tu pravidlo, že kompaktný púder je viac viditeľný, všetko záleží od množstva, ktoré na pleť nanesieme, a ako ho rozotrieme. A v neposlednom rade od kvality samotného make-upu.
TIP: Na leto odporúčam nahradiť podkladovú bázu púdrom, BB alebo CC krémom, pretože pleť sa viac potí a teda potrebuje dýchať. Naopak v zime, potrebuje pleť ochrannú vrstvu pred mrazom a preto je ideálnejší tekutý make-up.
Make-up nanášame na pleť buď prstami alebo profesionálnymi štetcami či hubkami. Každý má ten svoj zaužívaný systém.Dôležité je udržiavať kozmetické nástroje stále čisté, aby ste si nezaniesli infekciu.
Ja používam momentálne ľahký kompaktný púder, ktorý nanesiem dvoma ťahmi pomocou priloženej hubky na tvár, čím si nezašpiním ruky. Kedže púdrik je kvalitnejší, nezanecháva absolútne žiadne šmuhy ani ryhy na pokožke, je ľahulinký a vôbec ho na tvári necítim. Cítim sa akoby som na tvári žiaden make-up nemala. Takisto nemusím už naňho nanášať ďalšiu vrstvu púdru na zafixovanie. Takže kompaktným púdrom som zabila dva kroky jednou ranou.
Nezabudnite, najdôležitejšie pri dokonalom make-upe je to, aby ho nebolo vidno a vyzeral prirodzene.
Ku podkladovej báze neodmysliteľne patrí korektor pod oči. Ten rozžiari Váš pohľad a zamaskuje nepekné tmavé kruhy pod očami či žilky. Ja si ho nanášam úplne ako prvý a následne aplikujem už spomínaný púder na tvár. Ak nemáte korektor pod oči môžete použiť aj tekutú podkladovú bázu. Nebude mať síce taký efekt ako korektor, ale vždy zachráni v prípade núdze.
2. Púder & fixácia
Ak máte suchšiu, citlivú alebo zrelú pleť siahnite radšej po tekutej podkladovej báze, ktorú zafixujete transparentným púdrom. Tento krok veľa žien zanedbá a potom sa sťažuje prečo sa cez deň lesknú alebo im ich make-up dlho nevydrží.
Ak používate tekutý make-up, púder je jeho neodmysliteľnou súčasťou.
Čo sa týka voľby tohto prípravku, odporúčam ľahké zloženie, najlepšie ak je transparentný alebo má naozaj rovnakú farbu ako Vaša pokožka. Nanáša sa na pleť veľkým okrúhlym štetcom smerom od stredu tváre ku koncovým častiam, smerom dostratena. Vytvorí nádherný zamatový vzhľad na pleti, a zabezpečí že sa nebudete lesknúť. Celkové líčenie Vám vydrží omnoho dlhšie.
3. Úprava obočia
Hovorí sa, že pod upraveným obočím lepšie vyniknú oči a je to pravda. Obočie by malo byť upravené a nie zarastené. Takisto si ale dajte pozor aby ste nespadli do druhého extrému a to je príliš presne vykreslené obočie. Akonáhle si vytrháte obočie, musíte si ho dokresľovať alebo vytetovať a smutnou správou je, že nikdy to prirodzene vyzerať nebude. Preto milé dámy, tie z Vás, ktoré majú ešte svoje pôvodné obočie, nenechávajte si ho vytrhať, radšej si ho upravte samy. Pár nežiadúcich chĺpkov si dokážete vytrhnúť aj sama. A tie z Vás, ktoré už bohužiaľ svoje obočie nemajú, zverte sa do rúk ozajstným profesionálkam a nie každej jednej kozmetičke, ktorá si urobila rýchlokurz a trhá jedna radosť.
Mne trvá úprava obočia dve minúty, kedže mám ho ešte prirodzené. Stačí mi ho len prečesať kefkou na obočie a dobre zastrúhanou ceruzkou vyplniť medzery.
Tvarované by malo byť do pomyselného trojuholníka ako to môžete vidieť nižšie na obrázku.
Opäť tu platí pravidlo, niekedy menej je viac a preto si nemaľujte obočie príliš na hrubo alebo tmavšou farbou ako je prirodzená farba obočia.
4. Dokonalé riasy
Keď ráno nestíhate a chcete sa nalíčiť do 5-tich minút, nelíčte si oči tieňmi, stačí ak si viečko ešte raz prepudrujete a nanesiete vrstvu špirály na HORNÉ mihalnice. Dolné mihalnice si nelíčte pretože v priebehu dňa sa rýchlo odtlačia a budete mať nechcené kruhy pod očami. Vyberte si kvalitnú špirálu, ktorá sa nerozmazáva a nemrví sa. Oceníte to v priebehu dňa, keď zistíte, že sa nepotrebujete upravovať.
Ja mám kvalitnú špirálu, ktorá mi vydrží na očiach celý deň, bez toho aby sa rozmazala alebo trúsila. Je to naozaj dobrá investícia!
Na riasy nepoužívam klieštiky ani nič podobné, pretože sa tým riasy ničia, oslabujú a lámu.
5. Matný rúž na pery
Ako som už spomínala v iných článkoch, rúž na pery Vás vždy zachráni ak sa ponáhľate a nemáte čas na dlhé líčenie pred zrkadlom. Jedným ťahom rozžiari celú vašu tvár a dodá Vám neskutočný šarm!
Keďže na očiach máte len púder a špirálu, pokojne si môžete dovoliť výraznejšiu farbu rúžu, hoc aj korálovo alebo karmínovo červený, ktorý pristane naozaj každému typu žien.
Odporúčam matné rúže, ktoré dlhšie vydržia a majú dramatický efekt.
Posledným krokom (ktorý nie je nevyhnutný) je blush alebo lícenka, ktorú si zľahka nanesieme na lícne kosti (pozor lícenka by nemala byť veľmi sýtej červenej farby, odporúčam marhuľovú alebo ružovú). Popravde, často krát tento krok vynechám, pretože počas dňa moja pokožka dýcha a reaguje na rôzne vonkajšie vplyvy a zafarbí sa sama mierne doružova.
Týchto 5 krokov základného líčenia zvládne aj začiatočníčka. Dôležité je zainvestovať do kvalitnej kozmetiky, ktorá Vám na pleti vydrží a zároveň sa bude o ňu počas dňa starať. Dnes nám trh ponúka široký výber dekoratívnej kozmetiky, ktorá má zároveň aj pestujúce účinky. Napríklad podkladové bázy či špirály sú obohatené o minerály a oleje, ktoré hydratujú pleť či riasy.
TIP :
-
Nikdy si nekupujte dekoratívnu kozmetiku cez internet alebo cez katalóg, kde nevidíte skutočný odtieň daného produktu.
-
Produkt si na pokožke vždy vyskúšajte pred tým než si ho kúpite.
-
Nekupujte lacnú dekoratívnu kozmetiku (väčšinou z Číny), ktorá obsahuje veľmi škodlivé látky pre pokožku. Nešetrite na kvalite výrobku.
Na záver, som Vám chcela predstaviť BIO dekoratívnu kozmetiku, ktorá je dostupná aj u nás v bio obchodoch. Neobsahuje nežiadúce alergény a nie je testovaná na zvieratách. Tieto produkty sú maximálne šetrné ku Vašej pokožke ako aj k prírode. V porovnaní kvality a ceny, vyhrali u mňa tieto tri značky : Couleur Caramel, Dr. Hauschka a rúže od Alverde.