Parížanky a ich starostlivosť o pokožku

podľa Janka
Parížanky a ich starostlivosť o pokožku
Poslednú dobu počujeme (alebo čítame) stále viac informácií o prírodných produktoch v kozmetickom priemysle. KONEČNE nastal čas, keď si ľudia začínajú uvedomovať, že každý jeden kozmetický prípravok môže mať trvale negatívny vplyv nielen na naše životné prostredie, ale aj na Naše zdravie!
Každá z Nás dobre vie, v akom znečistenom prostredí dnes žijeme, a koľko toxínov príma naše telo len z ovzdušia alebo zo zlej stravy. Ale málokto sa zamyslí, že si znečisťujeme telo aj obyčajnými kozmetickými prípravkami, ktoré má každá z nás vo svojej kúpeľni!
Veľa žien je očarovaných úžasnou reklamou, ktorá im sľubuje zdravé a silné vlasy a porcelánovú pleť bez vrások. Neuvedomujú si však, aké telu nebezpečné látky sú v týchto produktoch obsiahnuté. Naivne dôverujú reklame a kozmetickému priemyslu, ktorý sa teší viac zo zisku ako z toho aký vplyv na ľudské zdravie má daný produkt. Nemusíme si nič nahovárať, vždy sa všetko točilo okolo marketingu, peniazoch a o tom ako najrýchlejšie zarobiť, bohužiaľ aj skrz toxickú kozmetiku.
Rizikové kozmetické výrobky môžu predstavovať závažné zdravotné problémy (majú priamy vplyv na plodnosť u žien ako aj u mužov, deformáciu pohlavných orgánov a zvýšenú funkciu endokrinných žliaz). Prestaňme si zakrývať oči pred týmito vedecky dokázanými faktami, a zvoľme si radšej prírodnú alternatívnu kozmetiku.
Pre lepšie znázornenie, poďme si spolu povedať niečo o tom ako funguje naša pleť.

AKO FUNGUJE NAŠA PLEŤ

Pokožka je sám o sebe zložitý a najrozsiahlejší orgán v ľudskom tele.

Pokožka je bariéra, ktorá chráni naše orgány pred vonkajšími toxínmi.

Pokožka je obal, ktorý nás chráni pred vonkajšími vplyvmi, baktériami, vírusmi a toxínmi. Udržiava v tele vodu, a tým nás chráni pred dehydratáciou.
Nanešťastie posledné štúdie ukazujú, že pokožka nie je až takým nepriepustným obalom ako si myslíme. Každý deň pokožku vystavujeme drsným vonkajším vplyvom, ktoré menia jej prirodzené pH, ktoré nás má chrániť: umývame ju, krémujeme a líčime. Každá pokožka vstrebe do seba cez deň určitý počet chemických látok či chceme alebo nie. Takto sa naša pokožka stáva citlivejšou, stráca svoje neutrálne pH a pri slabej imunite stráca ochrannú funkciu.
Niektorí zástancovia kozmetického priemyslu tvrdia, že pokožka si vezme z daného produktu (krém, maska, pleťová voda) len to čo ona potrebuje. Bohužiaľ, nie je to tak. Je vedecky dokázané, že pokožka vstrebáva do seba všetky látky obsiahnuté v produkte, a následne vylučuje tie látky, ktoré nevie spracovať, alebo sú škodlivé.
Zlá správa je tá, že pokožka  musí všetky tieto látky najprv vstrebať, cievy ktoré sú v pokožke roznesú tieto látky do orgánov, ako aj  čistiacich orgánov ako sú pečeň a obličky. Tieto orgány fungujú ako tzv. čističky nahromadeného odpadu v tele. Filtrujú všetky telu nežiadúce látky a toxíny, ktoré potom vylučovacia sústava vylučuje von. Tento proces je zdĺhavý a funguje pri optimálnom zdraví jedinca.
Predstavte si však, že Vaša imunita je trošku oslabená, a telo má problém so samo-detoxikáciou. V takomto prípade, používanie toxickej kozmetiky, zaťažuje naše orgány a prispieva k zhoršovaniu zdravotného stavu. Pre lepšie pochopenie, znázorníme si ako sa vstrebávajú chemické látky cez pokožku.

Majú kozmetické výrobky schopnosť vstrebať sa cez pokožku do tela?

Pokožka sa skladá z troch hlavných vrstiev ako to môžeme vidieť nižšie na obrázku. Musíme si uvedomiť, že pokožka je polopriepustná vrstva, nie je to žiadna nepriepustná bariéra.

Kozmetické prípravky obsahujú zložky, ktoré majú schopnosť preniknúť už do druhej vrstvy pokožky, kde sa dostávajú do styku s cievami, žľazami a receptormi. Niektoré chemické látky, ktoré sa nachádzajú v kozmetike, môžu výrazne narušiť činnosť endokrinných žliaz a hormónov.
Krémy, sprchovacie gély, šampóny, každý deň je naša pokožka vystavená toxickým chemikáliám.

 

Čo sú endokrinné disruptory?

Endokrinný systém je tvorený žľazami, ktoré vylučujú hormóny. Jedná sa o komunikačnú sieť medzi nervovým systémom a hlavnými telesnými funkciami, ako je reprodukcia, imunita, metabolizmus a správanie. Hormóny majú funkciu regulovať organizmus a dávajú impulz orgánom k jednotlivým funkciám  (napr. pri menštruácii).
Endokrinné disruptory sú aktívne chemikálie, ktoré sa dostávajú do tela cez pokožku, nahradia hormóny a vytvárajú v tele nerovnováhu. Môžu spôsobiť zdravotné problémy aj vo veľmi malých dávkach, ako je znížená plodnosť, predčasná puberta, deformácia genitálií  pre tehotné ženy, obezita, cukrovka a v neposlednom rade rakovina.

Zlá správa je, že veľa komerčných bežne dostupných kozmetických prípravkov obsahuje práve tieto endokrinné disruptory.

Ak by ste teraz zašli do svojej kúpelne a začali čítať zloženie každého jedného výrobku, je možné že by ste zostali zhrozené. Veľa žien investuje do lacnej alebo aj drahšej kozmetiky, a pritom netuší, že natiera svoju pokožku rovnakými chemickými lýtkami ako pri výrobe PVC podlahy či palivových látok.
Nebudem dlho chodiť okolo horúcej kaše, poďme sa spolu pozrieť aké sú rizikové zložky.

 

Akým chemikáliám by ste sa mali v kozmetických výrobkoch vyhnúť?

Vyhnite sa všetkým rizikovým latkám, v tomto prípade alergénom, dráždivým latkám a najmä látkam narúšajúcim endokrinný systém ako sú :
  • Triclosan
  • Potassium Butylparaben
  • Propylparaben
  • Ammonium
  • Ethylhexyl 
  • Sodium Lauryl Sulfate 
  • Benzyl salicate / Benzylidene / Benzophenone
  • Sodium Butylparaben
  • Methylchloroisothiazol
  • Bisphenol – A
  • Aluminum chlorohydrate
  • Potassium alum 
  • Zinc pyrithione
  • Titanium dioxide
  • Triclosan
  • BHA
To sú len niektoré z látok najčastejšie sa vyskytujúcich v našej kozmetike. Aby sme nechodili do obchodu s dlhým zoznamom, ponúkam malý  trik:)

 

Ako zistím či moja kozmetika je vhodná?

Máte dve možnosti buď ZAČAŤ ČÍTAŤ ETIKETY na vašej kozmetike alebo budete dôverovať BIO KOZMETIKE s LABELOM európskej únie.
POZOR! Nie je bio ako bio. Nie každá kozmetika, kde je napísané « PRÍRODNÁ KOZMETIKA » je čisto prírodná. Pri takejto kozmetike nemusí ísť automaticky o produkt vyrobený iba na rastlinnej báze, s organickým pôvodom (napr. ako značky Manufaktúra, Yves Rocher a iné.) Vy si kúpite od nich výrobok s presvedčením, že robíte niečo pre svoje zdravie, a ani len netušíte, že ich zloženie je veľmi podobné komerčným kozmetickým produktom. Tento druh kozmetiky môže mať pokojne základ na chemickej báze s malým percentom prírodných zložiek. Ale keďže výrobok obsahuje výťažok z levandule napr. (0,5%), značka uvedie na trh, že sa jedná o prírodnú kozmetiku. A hoci by tá levanduľa bola aj BIO, neznamená, že celý produkt je BIO a je prírodný.
A práve preto, sa v roku  2001 začali používať rozličné certifikáty, vďaka ktorým môžete zistiť, či bol konkrétny produkt vyrobený podľa najvyšších štandardov kvality. Certifikáty udeľujú nezávislé organizácie, ktoré konzumentovi zaručujú, že si skutočne vyberá to najšetrnejšie pre seba a pre prírodu.

Spoľahnúť sa môžete na kozmetiku, ktorá ma jeden z týchto labelov  :

 

 

 

 

 

 

 

 

TIPY&TRIKY

Ponúkam stránku (je síce po francúzsky), ale vďaka mojim trikom sa na nej ľahko zorientujete. Nech sa páči, návod na používanie:)
  1. napíšte do vyhľadávača nasledovnú web adresu: https://www.quechoisir.org/comparatif-ingredients-indesirables-n941/
  2. zrolujte stránku nižšie a hľadajte pod nadpis : RECHERCHE DE PRODUITS
  3. napíšte do okienka pod ním názov produktu ktorý hľadáte (napr.dove)
  4. Kliknite na lupu. Zobrazia sa Vám všetky produkty od danej značky
  5. Malá legenda :  Produit = Produkt         Niveau de risque = stupeň rizika pri používaní produktu
  6. Ak je skúmavka zelená, produkt neobsahuje pre zdravie žiadne rizikové zloženie Ak je skúmavka žltá, produkt obsahuje isté zložky, ktoré pri väčšom množstve môžu byť rizikové. Ak je skúmavka oranžová, jedná sa o stredný stupeň rizika, neodporúča sa časté používanie.Ak je skúmavka červená, produkt obsahuje nebezpečné zloženie, ktoré môže spôsobiť zdravotné ťažkosti už aj v menšom množstve.
    Napokon, červený výstražný trojuholník nás informuje o tom, že v danom produkte sa nachádzajú alergény, ktoré môžu po istom čase spustiť alergie.
  7. Ak nechcete hľadať podľa názvu produktu, môžete hľadať aj podľa kategórie produktu (LES FAMILLES DE PRODUITS): deodoranty, parfémy, dekoratívka, šampóny, atď…
Nebudem Vám rozpisovať a prekladať všetky názvy, stačí si rozkliknúť nejakú z ponúkaných možností a podľa obrázku zistíte či sa jedná o rúž, špirálu alebo telový krém 🙂
Dúfam, že Vám moje tipy boli užitočné. Ak ste zistili, že používate veľa kozmetiky, ktorá má škodlivé zloženie, skúste obmedziť jej používanie. Napr. ja používam telovú a pleťovú kozmetiku výlučne BIO alebo ktorá neobsahuje žiadne telu rizikové chemické látky. Pri dekoratívnej kozmetike je to trošku ťažšie, pretože s BIO dekoratívkou nemám až také výsledky ako so značkovou kozmetikou, preto ju používam výhradne len cez týždeň alebo ak si vyjdem niekam von večer. Cez víkend nechám moju pleť odpočívať od dekoratívky, z čoho moja mama nie je trikrát nadšená, lebo mi stále dookola hovorí :  » Žena musí byť stále upravená » čo je síce pravda, ale upravená neznamená byť nutne NALÍČENÁ 😀
A čo VY? Akú kozmetiku používate? Líčite sa aj cez víkend? 🙂

Tieto webové stránky používajú súbory cookies. Prehliadaním týchto stránok vyjadrujete súhlas s ich používaním. Súhlasím Pre viac informácií